Rufus

son sürümü
3.15 sürümü

İnceleyen Oyu

Kullanıcı Oyu

Yorum

İlk yorum yapan siz olun!
Arayüz Türkçe Lisans Ücretsiz
Boyut 1,15MB Platform Windows
Virüs Kontrol 1 / 67 Sistem Unknown Platform
Yayımcı Pete Batard Güncellenme 05/08/2021
Güncel sürüm bildir
Sorun bildir
yazar resim
Mehmet Ali Önal
6 ay önce güncellendi

USB bağlantısı ile çalışan flash bellek, hafıza kartı ve benzeri harici depolama sürücülerinin formatlama işlemlerini yöneten önyüklenebilir USB bellek oluşturma aracı.

Rufus 3.15 Sürüm Yenilikleri

.vtsi formatındaki dosyalar için destek sağlandı.

Varsayılan kurulum dizini %LocalAppData%\Rufus\ olarak düzenlendi.

Uygulama performansını etkileyen ufak hatalar ve sorunlar giderildi.

Rufus, harici depolama aygıtlarının biçimlendirme ve gelişmiş sürücü özelliklerinin yönetimini sağlar. İşlem görecek aygıt seçildikten sonra format işlemi veya önyüklenebilir disk seçenekleri ayarlandıktan sonra disk hazırlama başlatılabilir.

Rufus ile MS-DOS, FreeDOS veya Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Linux, Unix, Pardus, Ubuntu gibi herhangi bir işletim sisteminin önyüklenebilir usb sürücüsünü oluşturarak işletim sistemi yükleme, kurma ve formatlama işlemleri yürütülebilir.

ISO dosyalarını kullanarak önyüklemeli disk oluşturabilen Rufus, oluşturulacak önyüklemeli diskler için kullanılacak ISO dosyasını yerel disk üzerinden veya çevrim içi uzak sunucudan edinir.

Rufus'un bölümleri oluşturmak için kullanabileceği MBR, GPT ve Super Floppy Disk yöntemlerinden bir tanesi seçildikten ve önyüklenebilir sürücünün kullanılacağı bilgisayarın türüne göre BIOS veya UEFI seçimi yapıldıktan sonra önyüklenebilir disk oluşturma işlemini başlatır.

İşletim sistemi kurulu olmayan bir bilgisayar veya yeni bir işletim sistemi kopyası yüklenecek bilgisayar için ihtiyaç duyulan önyüklenebilir usb bellek oluşturma işlemini gerçekleştiren Rufus, DOS üzerinden yüklenebilir ve yürütülebilir diskler oluşturur.

Genel izlenim ve sonuç

Rufus, usb sürücülerin formatlanmasında ve önyüklenebilir bir disk haline dönüştürülmesinde kullanılabilecek son derece verimli bir disk aracıdır. Sıklıkla işletim sistemlerinin yeni bir kopyasının yüklenmesinde kullanılacak bir önyüklenebilir usb sürücü oluşturmak için kullanılan Rufus, benzeri ön yüklenebilir usb bellek oluşturma araçları ile kıyaslandığında farkedilir bir hız farkına sahiptir. 

Devamını Göster...
Reklam
rklm
Rufus ikon

Rufus indir

Rufus Kullanıcı Yorumları

0 yorum görüntüleniyor 0 yorum içerisinden
Yorum Yapın
0
0
5
4
3
2
1
Teşekkürler!
Yukarı git