Ücretsiz

14 Şubat 2021 tarihinde güncellendi

Ücretsiz lisans modeli kullanım haklarının kullanıcıya ücretsiz sunulduğu ve herhangi bir kısıtının olmadığı lisans türüdür. Bu lisans türünde yazılım içerisindeki tüm alanlar kullanıcılardan ücret talep etmeksizin kullanımına sunulmuştur. Sınırlandırılmış özelliklerin veya sürenin bulunmadığı ücretsiz lisans modeli, indirmenin ve kullanımın herhangi bir ücret tarifesine veya şarta bağlı olmadan yapıldığı uygulamalar için kullanılır. 

Bu lisans modelinin, ücretsiz olmasına rağmen çeşitli koşullara ve yayımcı politikalarına göre değişen türleri mevcuttur. Bir uygulamanın, ticari olmayan ev kullanımlarında ücretsiz kullanım hakkı sunulurken, ticari faaliyet temelinde kullanımlarda ise ücretsiz kapsamından çıkarak kullanım hakkı için lisans satın alınması istenebilir. Bu ayrımı yapabilmeniz için kurulum esnasında veya yayımcının internet sitesinde yer alan lisans kullanım haklarına ait detayları incelemeniz gerekmektedir. 

Diğer bir ücretsiz lisans modeli çeşidinde ise, kullanım alanının, ticari veya kişisel kullanım olduğuna bakılmaksızın ücretsiz kullanım hakkı verilirken, kullanım sırasında yayımcının reklam yerleşimleriyle gelir elde etmesi sağlanır. Bu reklam yerleşimleri, geliştiricinin insiyatifinde zorunlu bir görüntüleme veya isteğe bağlı olarak olarak ayarlanabilir.

Tamamen ücretsiz olan GPL (General Public License) yani Genel Kamu Lisansı ise hiçbir koşul öne sürmeden, ticari bir faaliyet yürütmeden ve gelir elde etme amacı gütmeyen açık kaynak kodlu yazılımlar için kullanılmaktadır. Bu lisans çeşidinde yayımlanan uygulamaların kullanımı, kopyalanması ve dağıtılması herhangi bir şarta bağlı olmaksızın ücretsizdir.

Teşekkürler!
Yukarı git