Zoom uygulaması nedir ve nasıl kullanılır?

Son zamanlarda uzaktan toplantı bağlantıları, canlı dersler ve görüntülü görüşme uygulamaları yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Popüler olarak kullanılan video konferans uygulaması olan zoom'un kullanımını anlattık.
Zoom uygulaması nedir ve nasıl kullanılır? resmi
Mehmet Ali Önal
26 Nisan 2021 tarihinde güncellendi
Yorum Yapın

Tüm dünyaya yayılan corona virüs salgınından dolayı eğitim sektörü ve çalışma hayatında köklü değişiklikler yapılmaya artık çalışmaların birçok bölümü evden uzaktan destek yöntemiyle yapılmaya başlandı. Eğitim sektöründe ise okulların çoğunluğunda kapatılmasından dolayı eğitimin aksamaması adına uzaktan canlı ders yoluyla eğitimin devam ettirilmesine karar verildi. Bu süreçte video konferans yapan uygulamalar popüler bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Konferans uygulamalarının içerisinden kullanıcı sayısıyla zoom ilk sıraya yerleşmiş durumda. Zoom arayüz dili ingilizce olmasından dolayı kullanımı bazı kullanıcılar için zor olabilmekte kullanıcılara zoom'un kullanımını basit ve anlaşılır bir şekilde aşağıdaki adımlarla anlattık.

ZOOM WİNDOWS UYGULAMASINI İNDİR

1. Zoom windows uygulaması kullanımı

Zoom giriş ekranı Zoom

1.1. Başlat menüsüne tıklayın ve klavyeden zoom yazın ardından gelen sonuçlar içerisinden zoom uygulamasına tıklayıp açın. Toplantıya giriş yapmak için gelen zoom giriş ekranından join a meeting butonuna tıklayınız.

Zoom toplantı giriş ekranı Zoom

1.2. Gelen pencerede toplantıya giriş için gerekli olan meeting id (toplantı id) alanına karşı taraftan iletilen toplantı numarasını giriniz. Alt kısımda sizin toplantıda gözükmesini istediğiniz adınızı giriniz. Gerekli tüm bilgileri girdikten sonra join butonuna tıklayın.

Zoom toplantı ekranı Zoom

1.3. Toplantıya girişiniz gerçekleştiğinde üsteki ekran gibi ekran belirecektir. Eğer toplantı girişiniz başarısız olursa giriş ekranında yer alan bilgileri tekrar kontrol edip giriş yapmayı deneyin.

Zoom chat ekranı Zoom

1.4. Eğer diğer kullanıcılarla etkileşime geçmek için mesaj atmak yada dosya göndermek istiyorsanız alt kısımda bulunan more butonuna tıklayın ardından beliren seçeneklerden chat seçeneğine tıklayın.Sağ kısımda bir mesajlaşma penceresi açılacaktır açılan pencereden file butonu yardımıyla dosya gönderebilir yada metin kutusu ile diğer kullanıcılarla mesajlaşabilirsiniz.

Zoom kamera ayarları Zoom

1.5. Karşı kullanıcının sizi görmesini istemiyorsanız kamaranızı kapatmak için alttaki butonlardan start video yazan kamera ikonuna sahip butona tıklayın buton üzerinde çizgi işareti belirdiğinde kameranız kapatılmış olacaktır tekrar açmak için tekrar tıklayın. Eğer kameranız çalışmıyor yada bazı ayarları değiştirmek istiyorsanız aynı butonun sağındaki ok'a tıklayarak gelen seçeneklerden video settings seçeneğinden görüntü ayarlarını, select a camera seçeneğinden kullanmak istediğiniz kamerayı, choose virtual background seçeneğinden web kameranız sizi görüntülerken arka planın gözükmemesi için yapılan ayarları, choose video filter seçeneğinden görüntü filtreleri gibi ayarları yapabilirsiniz.

Zoom mikrofon ayarları Zoom

1.6. Eğer mikrofonunuz çalışmıyorsa yada karşı tarafa sesinizin gitmemesini isterseniz alt kısımdaki mikrofon işareti olan mute butonuna tıklayın üzerinde bir çizgi belirecektir çizgi varken karşı tarafa sesiniz iletilme tekrar mikrofonu açmak için butonuna tıklayın çizgi işareti kaybolunca sesiniz karşı tarafa iletilecektir. Mikrofon ve hoparlör ayarlarını yapmak için aynı buton üzerindeki ok'a tıklayın gelen seçeneklerden sırasıyla select a microphone seçeneğinden kullanmak istediğiniz mikrofonu, select a speaker seçeneğinden kullanmak istediğiniz hoparlörü, test speaker & microphone seçeneğinden mikrofon ve hoparlör testini, leave computer audio seçeneğinden ses aygıtlarının bağlatısını kesmeyi, audio setting seçeneğinden ise detaylı ses ayarlarını yapabilirsiniz.

Zoom toplantı bilgileri Zoom

1.7. Girmiş olduğunuz toplantıya yada canlı derse ait detaylı bilgilere ulaşmak istiyorsanız sol üst kısımda yer alan güvenlik ikonuna tıklayın gelen pencerede toplantı id, toplantı şifresi, ve toplantı bağlantı linki gibi bilgileri göreceksiniz.

Zoom toplantı çıkış Zoom

1.8. Son olarak toplantıdan yada canlı dersten çıkış yapmak için sağ alttaki leave butonuna tıklayın. Bir çıkış penceresi belirecektir bu penceredeki leave a meeting butonuna tıklayın.

Zoom video konferans uygulamasının windows sürümü ile ilgili detaylı bir anlatım yaptık. Gerekli kullanılan alanlara değindik. Android ve ios kullanıcıları için zoom mobil uygulamasının kullanımını yazımıza ileriki zamanda dahil edeceğiz.

Yorum Yapın
DAHA FAZLA YAZILIM İNCELEMELERİ
0 yorum görüntüleniyor 0 yorum içerisinden
Yorum Yapın
Teşekkürler!
Yukarı git