Windows 10'da program nasıl kaldırılır?

Kullanmadığınız veya bilgisayarınızı yavaşlatma vb. nedenlerle kullanmak istemediğiniz programları windows işletim sisteminizden tamamen nasıl kaldırabileceğinizi anlattık.
Windows 10'da program nasıl kaldırılır? resmi
Mehmet Ali Önal
21 Nisan 2021 tarihinde güncellendi
Yorum Yapın

Bilgisayarınızdaki uygulamalar bazen çalışmıyor, hata veriyor veya bilgisayarı yavaşlatıyor olabilir bu yüzden kullanmak istemediğinizden bilgisayarınızdan kaldırmak isteyebilirsiniz. Bir programı kaldırmak depolama alanında biraz daha boş alan oluşması için faydalı olabilir. Aşağıda windows 10'da programların nasıl kaldırılacağını anlattık.

1. Windows 10 denetim masasından program kaldırma

Windows ile ilgili ayarları, seçenekleri ve özellikleri yönetebileceğiniz denetim masası uygulamasından program kaldırma işlemi adımları.

Windows başlat menüsü Windows

1.1. Başlat menüsüne tıklayıp klavyeden denetim masası yazın ve üstte gelen denetim masası uygulamasına tıklayıp açın.

Windows denetim masası Denetim masası

1.2. Gelen denetim masası penceresindeki listeden programlar bölümünde yer alan program kaldır seçeneğine tıklayın.

Windows program ekle/kaldır Program ekle/kaldır

1.3. Karşınıza gelen program listesinden kaldırmak istediğiniz programı seçip üst kısımdaki kaldır butonuna tıklayın. Artık program kaldırma işlemi başlayacaktır her programın kendine özgü kaldırma seçenekleri ve görsel pencereleri bulunur yönlendirilen seçimleri isteğinize göre seçip kaldırma işlemini tamamlayabilirsiniz.

2. Windows 10 ayarlar bölümünden program kaldırma

Windows 10 ile birlikte dahil edilen ayarlar uygulamasını kullanarak program kaldırma işlemi adımları.

Windows 10 ayarlar Ayarlar

2.1. Başlat menüsünden veya klavyeden Windows + I tuşları ile ayarlar uygulamasını açın. Gelen pencerede sisteminizle ilgili yapabileceğiniz ayarların kategorize edilmiş seçenekleri gelecektir. Bu seçeneklerden uygulamalar'a tıklayıp açın.

Windows 10 uygulamalar ve özellikler Uygulamalar

2.2. Açılan pencerede uygulamarı ve özellikleri göreceksiniz alt kısımdaki yer alan uygulama listesinden kaldırmak istediğini uygulamaya tıklayın ve ardından altında beliren kaldır seçeneğine tıklayın. Uygulamaya özgü kaldırma penceresi gelecektir gerekli talimatları izleyip kaldırma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Windows 10'da program kaldırma işleminin adımlarını anlattık. Microsoft yeni sürümlerle birlikte yavaş yavaş denetim masasını kaldıracaklarını açıkladı bu yüzden her iki program kaldırma yönteminide anlattık.

Yorum Yapın
DAHA FAZLA YAZILIM İNCELEMELERİ
0 yorum görüntüleniyor 0 yorum içerisinden
Yorum Yapın
Teşekkürler!
Yukarı git