Windows 10'da kamera açılmıyorsa izlenmesi gereken adımlar

Windows 10 işletim sisteminde kamera açılmama sorununu çözmek için izlemeniz gereken bazı adımlardan bahsettik.
Windows 10'da kamera açılmıyorsa izlenmesi gereken adımlar resmi
Mehmet Ali Önal
17 Mart 2021 tarihinde güncellendi
Yorum Yapın

Kullanıcıların karşılaştığı sorunlar arasında Windows 10'da kameranın çalışmaması yer almaktadır. Yazımızda kamera'nın çalışmama nedenlerini ve karşılaşılan bazı Windows 10 kamera sorunlarını inceledik.

Eğer kameranız çalışmıyorsa bunun birçok nedeni olabilir bu nedenler arasında yeni güncelleme sonrası sürücülerin(driver) eksik olması yada hatalı kurulmuş olması, Antivirüs programınızın kamera kullanmayı engelliyor olması yada gizllik ayarlarınızdaki bazı uygulamardan bazılarında kamera erişimine izin verilmiyor olması olabilir.

Öncelikle bu sorunların sebepleri arasında Windows 10'unuzun güncel olmaması olabilir windows 10 güncelleştirmelerini kontrol etmek ve güncellemek için;

 • Başlangıç > Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update ekranına girerek Güncelleştirmeleri denetle butonuna tıklayınız ve güncelleştirmelerin yüklenmesini bekleyiniz. Yükleme işlemi bittikten sonra cihazınızı yeniden başlatınız. Kamerayı Test Et

Bu işlemlerden sonra kameranız hâla çalışmıyor ise aşağıdaki adımları veya seçenekleri deneyiniz;

 • Dizüstü veya taşınabilir cihazlarda kamera'nın çalışması için kilit veya düğme bulunmaktadır bunların açık olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Windows 10'da bazı uygulamaların kamera erişim yetkisi kısıtlanmıştır bu kısıtlamayı kaldırıp erişim yetkisi vermek için Windows(başlangıç) > Ayarlar > Gizlilik > Kamera kısmına giriş yapınız. Bu cihazda kameraya erişime izin ver alanında Bu cihaz için kamera erişimi kapalı haldeyse değiştir'e tıklayıp açık konuma getiriniz. Not: Eğer cihazda açık olan hesap yönetici hesabı değil ise değiştir butonunu seçmenize izin verilmez. Kamera erişimine izin verme
 • Herhangi bir uygulamanın kameranıza erişimine yetki vermek için yine Windows(başlangıç) > Ayarlar > Gizlilik > Kamera kısmında Uygulamaların kameranıza erişimine izin verin açık olduğunu kontrol ediniz.
 • Windows(başlangıç) > Ayarlar > Gizlilik > Kamera alanında bulunan Kameralarınıza erişebilecek Microsoft Store uygulamalarını seçin alanının alt kısmındaki uygulamarın erişim izninin olup olmadığı kontrol ediniz.
 • Kullandığınız Antivirüs yazılımının ayarlar kısmında kamera erişimi veya kamera kullanımını engelleme gibi seçeneklerin aktif olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Donanım sürücülerinizin(driver) eksik olup olmadığını kontrol etmek için Windows(Başlangıç) simgesine tıklayıp Aygıt yöneticisi yazınız gelen sonuçlardan Aygıt yöneticisini açınız. Kameralar, Görüntüleme cihazları yada Ses, video ve oyun kumandaları alanlarından kamerayı bulunuz. Eğer bu alanlarda kamerayı bulamıyorsanız üst kısımdaki Eylem menüsünden Donanım değişikliklerini tara'ya tıklayınız. Tarama süreci bittikten sonra cihazınızı yeniden başlatınız ve kameranızı tekrar kontrol ediniz.

Yukarıdaki seçeneklerden sonra hâla kameranız çalışmıyor ise aşağıdaki seçenekleri deneyiniz;

 • Aygıt Yöneticisinde bulunan Kameralar, Görüntüleme cihazları veya Ses, video ve oyun kumandaları alanlarından kamerayı bulup sağ tıklayınız gelen menüden Özellikler'e giriş yapınız. Sürücü sekmesinden Sürücü Ayrıntıları butonua tıklayınız çıkan penceredeki listenin içerisinden stream.sys dosyasının olup olmadığını kontrol edin eğer böyle bir dosya bulunuyorsa kameranız windows 7 işletim sisteminden önceki bir zamanda üretilmiştir Windows 10 ile uyumlu çalışmamaktadır yeni bir kamera almanız gerekmektedir.
 • Kameranız yaptığınız bir güncelleştirme işleminin ardından çalışmayı durdurduysa Aygıt Yöneticisi'inden kameranızı bulup seçip sağ tıklayıp Özellikler'e giriş yapınız. Sürücü sekmesinde bulunan Sürücüye Geri Dön seçeneğine tıklayınız eğer sürücüye geri dön seçeneği kapalıysa bir sonraki adıma geçiniz. Önceki sürüme geri döndürülme işlemi bittikten sonra cihazınızı yeniden başlatınız sonra tekrar kameranızın çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.
 • Bir diğer yöntem olarak kamera sürücüsünü kaldırma işlemini gerçekleştirmek için Aygıt Yöneticisi'ne giriş yapıp kameranızı bulup seçiniz seçtikten sonra sağ tıklayınız gelen menüden Özellikler'e giriş yapınız Sürücü sekmesindeki Cihazı kaldır'a tıklayınız. Bu cihazın sürücü yazılımını sil onay kutusunu işaretleyip tamam butonuna basınız. Bu işlem bittikten sonra üstteki Eylem menüsünde yer alan Donanım değişikliklerini tara'ya tıklayın ve tarama işlemi bitince sürücü yükleme işlemlerinin bitmesinin ardından cihazınızı yeniden başlatınız. Kamerayı Kontrol Et
 • Eğer hâla kameranız çalışmıyor ise kameranın üretici sayfafından sürücüleri bulup indirip kurmayı deneyiniz.
Yorum Yapın
DAHA FAZLA YAZILIM İNCELEMELERİ
0 yorum görüntüleniyor 0 yorum içerisinden
Yorum Yapın
Teşekkürler!
Yukarı git