Windows 10'da farklı seçeneklerle Windows Defender kapatma

Windows 10'da farklı seçeneklerle güvenlik duvarını nasıl kapatabileceğinizi açıkladık.
Windows 10'da farklı seçeneklerle Windows Defender kapatma resmi
Mehmet Ali Önal
22 Mart 2021 tarihinde güncellendi
Yorum Yapın

Windows Defender yeni adıyla Microsoft Defender, Windows 10 işletim sisteminin içinde yerleşik olarak gelen bir antivirüs ve güvenlik duvarı programıdır. Sisteminizin korunmasını istemiyorsanız aktif olarak kalmasında fayda vardır ancak bazen defender tarafından sinir bozucu bildirimler geliyor yada çalıştıracağınız bir uygulamayı engelliyor olabilir bunun gibi durumlar için kapatmak isteyebilirsiniz nasıl kapatılacağını aşağıda adımlarla anlattık. 

1. Windows Defender'i Geçici Olarak Kapatma

1.1 Windows defenderi geçici bir süre kapatmak istiyorsanız Başlat menüsünden veya Windows+I tuşları ile ayarlar'a giriş yapın. Ayarlar penceresinden güncelleştirme ve güvenlik kısmına girin. Sol tarafta yer alan seçeneklerden windows güvenliği'ne tıklayın. Ardından sağdaki virüs ve tehdit koruması alanına tıklayın.

Windows Güvenliği Ayarlar

1.2. Gelen windows güvenliği penceresinden virüs ve tehdit koruması ayarları kısmındaki ayarları yönet linkine tıklayın.

Windows Güvenliği virüs ayarları Windows Güvenliği

1.3. Çıkan ekrandan gerçek zamanlı koruma seçeneğini kapalı konuma getirin. Gerçek zamanlı koruma kapalı uyarısını göreceksiniz bilgisayarı yeniden başlatana kadar bu ayar kapalı olacaktır.

Windows Güvenliği gerçek zamanlı koruma Windows Güvenliği

2. Windows Defender'i Kalıcı Olarak Kapatma

2.1. Yukardaki adımları izleyerek windows güvenliği kısmını tekrar açın virüs ve tehdit koruması kısmına girin ardından virüs ve tehdit koruması ayarları bölümündeki ayarları yönet linkinden kurcalamaya karşı koruma bölümünü kapalı konuma getirin.

Yerel grup ilkesi windows Güvenliği

2.2. Başlat menüsüne gelip gpedit.msc yazın ve gelen listeden gpedit.msc'yi açın.

Yerel grup ilkesi GPEDİT

2.3. Gelen pencereden sırasıyla Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Windows Defender Antivirüs yolunu izleyin ve gelen listeden Windows Defender Virüsten Korumayı Kapat seçeniğine tıklayıp açın.

Yerel grup ilkesi GPEDİT

2.4. Gelen windows defender virüsten korumayı kapatma penceresindeki üstte yer etkin seçeneğini seçin ve tamam butonuna tıklayın. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

Yerel grup ilkesi GPEDİT

Bilgisayarınızda herhangi bir antivirüs programı yoksa bu işlemle birlikte herhangi bir koruma kalmadığı için bu işlemi yapmanızı önermiyoruz. Artık tüm koşullarda windows defender kapalı olacaktır. Kurcalamaya karşı koruma seçeneğini tekrar açık konuma getirmeniz sisteminiz için daha iyi olacaktır. Windows defender'in tekrar eski haline gelmesini isterseniz gpedit ile aynı yolu izleyerek etkin konuma getirdiğiniz windows defender virüsten korumayı kapat seçeneğini yapılandırılmadı olarak değiştirin.

Yorum Yapın
DAHA FAZLA YAZILIM İNCELEMELERİ
0 yorum görüntüleniyor 0 yorum içerisinden
Yorum Yapın
Teşekkürler!
Yukarı git