Windows 10 otomatik uyku modunu kapatma

Windows 10 yüklü bilgisayarlarda bir süre sonra otomatik olarak uyku moduna geçme özelliğini nasıl devre dışı bırakabileceğinizi 3 farklı yöntem ile anlattık.
Windows 10 otomatik uyku modunu kapatma resmi
Mehmet Ali Önal
26 Nisan 2021 tarihinde güncellendi
Yorum Yapın

Windows 10 bilgisayarınızın sağlıklı çalışması için yada dizüstü bilgisayarınızın pilllerinin sağlığını korumak için belirli bir süre içerisinde herhangi bir işlem yapmazsanız uyku moduna geçerek güç tasarrufu sağlamaktadır. Ancak kullanıcıların bazıları bu durumdan rahatsız olmakta ve uyku modunu kapatmak istemektedir. Otomatik uyku moduna geçme özelliğinin ayarlarının nereden yapıldığını ve nasıl kapatıldığını farklı yolları kullanarak aşağıda açıkladık.

1. Ayarlardan uyku modunu kapatma

windows 10 ayarlar Ayarlar

1.1. Başlat menüsünden yada klavyeden Windows + I tuşları yardımyla ayarlar uygulamasını açın. Gelen ayar kategorilerinden sistem sistem bölümüne tıklayın.

windows 10 sistem ayarları Sistem Ayarları

1.2. Gelen sistem ayarları penceresinden sol kısımda bulunan seçenekler içerisinden güç ve uyku'ya tıklayın. Sağ tarafa gelen güç ve uyku ayarları bölümünde ekran ve uyku kısmında bulunan prize takılıyken veya dizüstü kullanıyorsanız pil gücünde çalışırken şu süre sonra kapat seçeneklerinin altında bulunan seçenek menüsünden hiçbir zaman seçeneğini seçerek uyku modunu kapatabilir veya uyku moduna geçirmek istediğiniz süre sınırını seçerek belirttiğiniz zaman dolunca gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

2. Denetim masasından uyku modunu kapatma

windows 10 denetim masası Denetim masası

2.1. Başlat menüsüne tıklayıp klavyeden denetim masası yazarak aratın gelen sonuç içerisinden denetim masası uygulamasına giriş yapın. Bilgisayar ile ilgili tüm ayarlara ulaşım sağlayabileceğiniz ayar kategorileri içerisinden güç seçeneklerine tıklayın.

windows 10 güç seçenekleri Denetim masası

2.2. Çıkan pencerede güç planınızı değiştirin veya özelleştirin kısmındaki seçili olan planın sağında bulunan plan ayarlarını değiştir seçeneğine tıklayın.

windows 10 plan ayarlarını düzenle Denetim masası

2.3. Çıkan pencerede plan ayarlarını değiştir kısmını göreceksiniz bu kısımda yer alan ekranı kapat ve bilgisayarı uyku moduna geçir seçeneklerinin karşısında bulunan zaman seçimi kısmından hiçbir zaman yaparak kapatabilirsiniz yada süre belirterek istediğiniz bir zamandan sonra bilgisayarın uyku moduna geçişini sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak 2 farklı yol ile bilgisayarınızın otomatik uyku moduna geçmesinin nasıl kapatılabileğini kolay ve anlaşılır adımlar ile anlattık.

Yorum Yapın
DAHA FAZLA YAZILIM İNCELEMELERİ
0 yorum görüntüleniyor 0 yorum içerisinden
Yorum Yapın
Teşekkürler!
Yukarı git