Windows 10 için basit DNS değiştirme rehberi

Daha hızlı veya daha güvenli bir dns mi kullanmak istiyorsunuz? Windows 10'da DNS ayarlarını nasıl değiştirebileceğiniz hakkında bir rehber hazırladık.
Windows 10 için basit DNS değiştirme rehberi resmi
Mehmet Ali Önal
11 Mart 2021 tarihinde güncellendi
Yorum Yapın

Ev yada işyerinizde internet erişimi için servis sağlayıcılardan almış olduğunuz varsayılan DNS ayarlarında bulunan servis sağlayıcının DNS'leri daha yavaş olabiliyor yada daha güvensiz bu rehber ile bulduğunuz hızlı veya daha güvenli bir dns adresini nasıl kullanabileceğinizi anlattık.

Dns nedir?

Bir web sitesine eriştiğiniz zaman aslında yazdığınız isme değil ip adresiyle bağlı bir cihaza erişmiş oluyorsunuz ancak insanların bu ip adreslerini akıllarında tutamadıkları için dns mimarisi inşa edilmiştir. DNS sunucuları siz nedyo.com yazdığınızda bu ilk iletişime geçilen ve bu adrese bağlı ip adresindeki verileri getiren bir çalışma prensibi ile çalışıyorlar. Ancak bazı DNS sunucularının hızları yavaş olabiliyor bu yüzden kullanıcılar daha hızlı bir DNS sunucusunu kullanmak istiyorlar.

Önerilen DNS Adresleri

  • Google Genel DNS: 8.8.8.8 - 8.8.4.4
  • OpenDNS: 208.67.222.222 - 208.67.220.220
  • Verisign: 64.6.64.6 – 64.6.65.6
  • Safe DNS: 195.46.39.39 – 195.46.39.40
  • Norton: 199.85.126.10 – 199.85.127.10

1. Denetim Masası ile Windows 10 DNS ayarları nasıl değiştirilir?

1.1. Başlat menüsüne denetim masası yazarak denetim masasını açın. Ardından gelen denetim masası ekranından ağ ve internet kısmına girin. Gelen pencereden ağ ve paylaşım merkezine tıklayın.

Ağ dns ayarları Ağ ve İnternet

1.2. Ağ ve paylaşım merkezindeki sol kısımda bulunan bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin seçeneğine tıklayın.

Ağ ve paylaşım merkezi Ağ ve Paylaşım Merkezi

1.3. Windows'u internete bağlayan adaptörü seçip sağ tıklayın ve özellikler seçeneğine tıklayın. Not: Hangi adaptör ile bağlı olabileceğinizi bilmek için üzerinde "Ağ kablosu takılı değil" veya "Devre dışı" yazısı olmaması gerekiyor.

Ağ bağlantıları Ağ bağlantıları

1.4. Gelen bağdaştırıcı özelliklerinden internet protokolü sürüm 4 seçeneğini seçin ve altında bulunan özellikler butonuna tıklayın.

Bağdaştırıcı özellikleri Ağ bağlantıları

1.5. Gelen internet protokolü sürüm 4 özellikleri penceresindeki alt kısımda bulunan aşağıdaki dns sunucu adreslerini kullan seçeneğini seçin ardından alt tarafındaki tercih edilen dns sunucusu ve diğer dns sunucusu kısmına dns adreslerini yazıp tamam butonuna tıklayın. Daha sonra cihazınızı yeniden başlatın.

Bağdaştırıcı özellikleri Ağ bağlantıları

2. Ayarlar'dan Windows 10 DNS ayarları nasıl değiştirilir?

2.1. Başlat menüsünden veya Windows + I tuşları ile ayarlar penceresini açın. Ayarlardan ağ ve internet bölümüne giriş yapın. Ardından kablolu bir bağlantı yapmışsanız ethernet, kablosuz bir bağlantı yapmışsanız wi-fi seçeneğine tıklayın.

Ağ ve internet Ağ ve internet

2.2. Gelen bağlantı özellikler ve ayarları penceresinde aşağı doğru inin ip ayarları kısmından ip atamasının altındaki düzenle butonu tıklayın.

Bağlantı bilgileri Ağ ve internet

2.3. Gelen pencereden otomatik(DHCP) olarak seçili olan seçeneği el ile girilen olarak değiştirin. Ardından IPv4 kısmını açık konuma getirin daha sonra aşağıda bulunan Tercih edilen DNS ve Alternatif DNS kısımlarına dns adreslerini yazıp kaydet butonu tıklayın. Ardından cihazınızı yeniden başlatın girmiş olduğunuz dns adreslerine bağlanmış olacaksınız..

Dns ayarları İp Ayarları

Yukarıdaki seçeneklerden adımları uyguladığınız zaman Windows 10 cihazınız yeni DNS adreslerine bağlanmış olacaktır. Artık daha güvenilir veya daha hızlı bir dns adresi bularak kullanabilirsiniz.

Yorum Yapın
DAHA FAZLA YAZILIM İNCELEMELERİ
0 yorum görüntüleniyor 0 yorum içerisinden
Yorum Yapın
Teşekkürler!
Yukarı git