Windows 10'da kullanabileceğiniz önbellek temizleme yöntemleri

Windows 10'da depolamada belirli bir zaman sonra çok yer kaplayan önbellek dosyları nasıl temizlenir anlattık.
Windows 10'da kullanabileceğiniz önbellek temizleme yöntemleri resmi
Mehmet Ali Önal
5 Mart 2021 tarihinde güncellendi
Yorum Yapın

Önbellek dosyaları windows'da işlemleri veya dosyaları getirirken tekrar tekrar aynı yolları izleyip zaman kaybı yaşamak yerine hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için varsayılan önbellek konumlarına alır. İşlemlerin veya dosyaların üzerinde çalışması çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Bu dosyalar genelde geçici olarak tutulur ancak bazıları kalıcı olarak duruyor ve bir zaman sonra depolamada çok yer kaplamaya başlıyor ve temizlemeniz gerekiyor bu temizleme işlemlerini nasıl yapabileceğinizi anlattık.

Windows Önbellek Türleri

Windows işletim sisteminde birkaç türde önbellek vardır. Örneğin internet bağlantısı hakkında bilgi depolamak için DNS önbelleği kullanılır, Windows mağazası uygulama bilgilerini depolamak için windows mağaza önbelleği bulunuyor yada yaptığınız aramaları kayıt altında tutan arama dizini önbelleği vardır bunun gibi birçok önbellek türü bulunmaktadır.

1. DNS Önbelleğini Temizleme

 • 1.1 Başlat menüsünü açın ve komut istemci yazın ardından gelen listeden komut istemciye sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın.
 • 1.2 Gelen komut penceresine "ipconfig / flushdns" yazın ve enter tuşuna basın. Başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğine dair bir bilgi mesajı göreceksiniz artık dns önbelleğiniz temizlenmiştir.
Dns önbelleği temizleme Komut İstemci
Dns önbelleği temizleme

2. Geçici Dosyaları Temizleme

Windows bazı işlemlerin düzgün yürütülmesi için geçici olarak bazı dosyalar depolar. Bilgisayarınızı uzun süredir kullanıyorsanız ve geçici dosyaları hiç temizlemediyseniz bu dosyaların boyutunun oldukça fazla olma olasılığı vardır. Bu yüzden temizlemek depolama alanında yer kazandırabilir.

 • 2.1 Başlat menüsünü açın ve Disk temizleme yazıp gelen disk temizleme uygulamasını açın.
 • 2.2 Temizlemek yapmak istediğiniz sürücüyü seçin penceresi gelecektir işletim sisteminin kurulu olduğu sürücüyü seçin ve tamam butonuna tıklayın.
 • 2.3 Silinecek dosyaların bir listesi gelecektir bunların arasından geçici dosyalar'ı seçin ve diğerlerinin seçimini kaldırın.
 • 2.4 Ardından sistem dosyalarını temizle butonuna tıklayın.
 • 2.5 Windows gerekli hesaplamayı yaptıktan sonra gelen pencereden tamam butonuna tıklayın.
Geçici dosyaları temizleme Disk Temizleme
Geçici dosyaları temizleme

Bu işlem sisteminizde bulunan geçici dosyaların boyutuna göre uzun sürebilir işlem tamamlanana kadar bekleyin. İşlem bittikten sonra sabit diskinizdeki kalan boş alan miktarının arttığını göreceksiniz.

3. Windows Arama Önbelleğini Temizleme

Windows'ta bir arama yaptığınız zaman bir sonraki seferde tekrar yaptığınızda süreci hızlandırmak için otomatik bir şekilde arama dizini oluşturur bu dizin arama önbelleği olarak depolanır.

 • 3.1 Başlat menüsünden veya Windows + I tuşları ile ayarlar uygulamasını açın.
 • 3.2 Ara kısmına giriş yapın sol tarafta bulunan izinler ve geçmiş seçeneğine tıklayın.
 • 3.3 Sağ tarafta biraz aşağıda bulunan cihaz arama geçmişini temizle butonuna tıklayın.
Arama önbelleği temizleme Arama Ayarları
Arama önbelleği temizleme

4. Windows Mağazası Önbelleğini Temizleme

Windows 10'un içerisinde gelen windows mağazası uygulamaları doğrudan bilgisayarınıza indirerek otomatik bir şekilde kurar. İndirilen veya kurulan uygulamaların dosyalarının kalıntıları mağaza önbelleğinde kalabilir bu dosyaları temizlemek hız artışını sağlayabilir.

 • 4.1 Windows + R tuşlarına basıp çalıştır penceresini açın.
 • 4.2 Çalıştır penceresine WSReset.exe yazıp enter tuşuna basın.
 • 4.3 Siyah bir pencere gelecektir başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur otomatik olarak mağaza önbelleği temizlecek ve bu pencere kapanacaktır.
Windows mağazası önbelleği temizleme Çalıştır
Windows mağazası önbelleği temizleme

Yukardaki önbellek temizleme işlemlerini gerçekleştirdiğiniz zaman cihazınızda yaşanan performans artışı ve depolama alanında boş alan miktarındaki artışı göreceksiniz bazen windows çok uzun süre kullanım sonrası yavaşlamaya başlıyor bunun sebeplerinden biriside önbelleğin büyümesidir.

Yorum Yapın
DAHA FAZLA YAZILIM İNCELEMELERİ
0 yorum görüntüleniyor 0 yorum içerisinden
Yorum Yapın
Teşekkürler!
Yukarı git