Windows 10 bilgisayarınızı çift ekran kullanmak için yapmanız gereken ayarlar

Eğer bilgisayar kullanırken tek monitör sizin için yetersiz geliyorsa birden fazla monitörü bilgisayarınıza bağlayarak masaüstü genişliğini arttırabilirsiniz.
Windows 10 bilgisayarınızı çift ekran kullanmak için yapmanız gereken ayarlar resmi
Mehmet Ali Önal
8 Mayıs 2021 tarihinde güncellendi
Yorum Yapın

Microsoft windows'u daha profesyonel bir kullanım için birden fazla ekranı destekleyecek şekilde tasarlamıştır. Ekran kartınızın veya ankartınızın birden fazla monitör desteği varsa masaüstünüzü daha geniş bir hale getirebilirsiniz.

Windows'u daha fazla ekranla kullanmak için gerekli adımları izlemeden önce monitörlerin VGA, HDMI, DVI veya DisplayPort kablolarının doğru bir şekilde bilgisayarınıza bağlı olduğuna emin olun ve monitörlerin güç kablolarının takılı olup açık konumda olduklarını kontrol edin.

Gerekli tüm kontrolleri sağladıktan sonra birden fazla ekranı kullanmak için gerekli Windows 10 ayarlarınızı yapmak için izlemeniz gereken adımları aşağıda anlattık.

1. Windows 10'u birden fazla ekran ile kullanma

windows 10 ekran yansıtma seçenekleri Yansıt

1.1. Eğer monitörleriniz otomatik olarak algılandıysa Windows'u diğer ekranlarada genişletmek için klavyeden Windows + P tuşlarına basarak yansıtma seçeneklerini açın ardından sağ kısımda açılan seçeneklerden uzat'a tıklayın. Eğer monitörler windows tarafından otomatik olarak algılanmadıysa aşağıdaki adımları izleyin.

windows 10 görüntü ayarları Windows 10

1.2. Masaüstünüzü açarak herhangi boş bir kısmından fareden sağ tıklayın gelen seçenek listesinden görüntü ayarlarına tıklayın.

windows 10 görüntü ayarları monitör Görüntü Ayarları

1.3. Gelen görüntü ayarları penceresinden sol kısımdaki seçeneklerden monitör'ü seçin. Ardından sağ kısımdaki monitor görüntülerinde eğer monitorünüz otomatik olarak algılandıysa görünecektir eğer görünmüyorsa alt kısımda bulunan algıla butonuna tıklayın.

windows 10 birden fazla ekran Görüntü Ayarları

1.4. Görüntü ayarları penceresindeyken aşağı doğru inin birden çok ekran bölümünü göreceksiniz bu bölümden monitörlerinizin nasıl kullanılacağını seçebilirsiniz. Masaütsünü genişletmek için bu ekranları genişlet seçeneğini seçin. Eğer masaüstünüzün tekrarlanmasını isterseniz bu ekranı yinele seçeneğini seçin.

Eğer tüm bu işlemlere rağmen diğer monitörleriniz ayarlarda görünmüyorsa donanımsal bir arıza olup olmadığını kontrol edin yada bağlantı kablolarının çalışır olduğunu test edin. Yinede windows monitörleri algılamadıysa anakartınız veya ekran kartınız birden fazla monitörü desteklemiyor olabilir.

Sonuç olarak windows işletim sisteminizi birden fazla monitör kullanarak daha geniş bir masaüstü için yapmanız gereken adımları basit ve anlaşılır bir şekilde anlattık.

Yorum Yapın
DAHA FAZLA YAZILIM İNCELEMELERİ
0 yorum görüntüleniyor 0 yorum içerisinden
Yorum Yapın
Teşekkürler!
Yukarı git