RAM bellekteki CL(gecikme süresi) değeri nedir?

RAM belleklerde bulunan CL değeri olarak bilinen gecikme süresinin ne olduğunu ve ne işe yaradığını açıkladık.
RAM bellekteki CL(gecikme süresi) değeri nedir? resmi
Mehmet Ali Önal
7 Nisan 2021 tarihinde güncellendi
Yorum Yapın

RAM alırken dikkat edilen Hafıza Hızı(MHz)'na ek olarak CL(Gecikme Süresi) değerinede dikkat edilmesi gerekiyor. Gecikme süresi CL, Column Adress Strobe Latency veya Cas Latency olarak adlandırılmaktadır. CL(Gecikme Süres) bellek denetleme birimleri bir talimat aldığı zaman RAM modülünün belirli bir adresten verilere erişimine ve çıkış birimlerine kadar iletmesinde geçen saat döngüsü sayısı olarak tanımlanmaktadır.

RAM bellek bir bilgisayar için en kritik donanımdır dolayısıyla RAM seçimi yaparken önemli faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir. RAM MHz'inin hızını ve performasını etkiledğinin herkes farkındadır. Ancak CL veya CAS gecikmesi RAM belleğin be kadar hızlı olduğunu etikeleyen çok önemli bir faktördür.

RAM Belleğin CL Değeri Önemli Mi?

CL değeri RAM'de gerçekten önemli mi örnek verecek olursak DDR4 ve DDR3 RAM arasındaki CL farkına bakalım. DDR3'ün minimum CL değeri 9 olurken DDR4 CL 14 değeri ile daha performanslı çalışır çünkü nesil farkındaki yneilikler mevcuttur aynı zamanda CL değeri küçük bir frekans artışı sağlamaktadır oyunlar'dan örnek verirsek 1-2 fps farklılık göstermektedir. Ama CL değeri RAM belleklerin çift kanallı veya dört kanallı çalışmasında çok büyük bir öneme sahiptir.

RAM alırken hem iyi bir performans elde etmek hemde bilgisayarınızla uyumlu olanı bulmak için şunları tavsiye ediyoruz:

  1. İşlemcinizin ve ana kartınızın desteklediği bellek hızlarını belirleyin.
  2. Hız aşırtmasını biliyorsanız hız aşırtma özelliğine sahip olanları tercih edin.
  3. Desteklenen bellek hızlarını bulduktan sonra piyasadaki en düşük CL değerine sahip aynı zamanda en yüksek frekans değerine sahip RAM belleği seçin.

Bilgisayarınıza çift RAM modülü takmayı düşünenler için kullanacağınız RAM'ler aynı veri hızlarını sahip ve aynı CL değerlerine sahip olmaları gerekir. Aksi takdirde daha yüksek gecikmeli ve daha düşük gecikmeli iki RAM'i kullanırsanız anakart ilk olarak daha yüksek CL(gecikme süresi) değerine rahip RAM'i seçecektir. Sonuç olarak bir RAM bellek satın almadan önce dikkate almanız gerekenleri anlatmış olduk.

Yorum Yapın
DAHA FAZLA DONANIM İNCELEMELERİ
0 yorum görüntüleniyor 0 yorum içerisinden
Yorum Yapın
Teşekkürler!
Yukarı git