Google Drive dosyaları nasıl dışa aktarılır?

Google takeout yani paket servis modülü ile tüm drive dosyalarını nasıl paketleyip indirebileceğinizi anlattık.
Google Drive dosyaları nasıl dışa aktarılır? resmi
Mehmet Ali Önal
24 Mart 2021 tarihinde güncellendi
Yorum Yapın

Google'ın oluşturmuş olduğu drive hizmeti dosyalarınızı ve verilerinizi bulutta depolamanız ve düzenlemeniz en güvenilir hizmetlerden birisidir. Ancak bazı hatalar oluşmasına karşın her zaman belirli aralıklarda dosyalarınızı ve verilerinizin yerel bilgisayarınıza yedeklenmesinde fayda vardır. Google Drive'da bulunan dosya ve verilerinizin boyutu çok fazla olabilir ve tümünü paketleyip yedekleme yapamayabilirsiniz bu konuda google'ın oluşturmuş olduğu google takeout servisi devreye girmektedir bu servis ile hızlı ve pratik bir şekilde drive dosyalarınızı istediğiniz şekilde sıkıştırıp paketleyip indirebilirsiniz.

Google Takeout ile Drive Dosyalarını ve Verileri Dışarı Aktarma İşlemi

1. Google.com' giriş yapıyoruz ve Takeout yazıp aratıyoruz sonuçlardan google takeout hizmetine giriyoruz ardından google hesap bilgilerini girip oturum açıyoruz. Varsayılan olarak serviste tüm verileri aktarma seçenekleri seçili geliyor biz sadece drive dosya ve verilerimizi yedekleyeceğimiz için Tüm seçimleri iptal et seçeneği ile iptal ediyoruz.

Google takeout Google Takeout

2. Daha sonra listeden aşağıya doğru inip Drive bölümünü buluyoruz ve yanında bulunan seçim kutusunu işaretliyoruz.

Google takeout drive Google Takeout

3. Daha sonra drive bölümünün alt kısmında tüm drive verileri dahildir butonuna tıklıyoruz hangi klasörlerin yedekleneceğini seçip tamam diyoruz.

Google takeout drive tüm veriler dahildir Google Takeout

4. Daha sonra yine drive bölümünün altında bulunan birden fazla biçim butonu ile belgeler, sunumlar ve hesap tablolarının hangi formatta dışarı aktarılacağını seçiyoruz varsayılan olarak microsoft office formatları olan DOCX, PPTX ve XLSX olarak gelmektedir.

Google takeout drive dışar aktarım formatları Google Takeout

5. İşlemler bittikten sonra en altta bulunan sonraki adım butonuna tıklıyoruz.

Google takeout sonraki adım Google Takeout

6. Gelen seçeneklerden teslim yöntemi ile size hazırlanan dosyaların nasıl gönderileceğinizi seçiyorsunuz biz bağlantının e-posta ile gönderilmesini seçiyoruz. Hemen altındaki kısımda bulunan sıklık seçeneği ile belirli zaman aralığında otomatik oluşturulup yedeklenmesini seçebilirsiniz yada bir kez dışarı aktarmayı seçebilirsiniz biz bir kez dışarı aktarma seçeneğini seçiyoruz. mosya türü ve boyutu kısımlarında ise kendinize uygun sıkştırma yöntemi ve büyük boyutlardaki yedekler için parçalara ayırma seçeneğini seçip dışa aktarma oluştur butonuna tıklıyoruz.

Google takeout dışa aktarma Google Takeout

7. Dışa aktarılacak dosyaların hazırlanma işlemi başlayacaktır bu işlem uzun sürebilir mail gelen kutunuzu zaman zaman kontrol ediniz.

Google takeout dışa aktarma işlemi Google Takeout

8. Mailinize bu işlem bittikten sonra google verileriniz indirilmeye hazır yazan bir mail gelecektir bu maili açıp ve dosyaları indir butonuna tıklayın dışa aktarma işlemlerinizi yönetme sayfasına yönlendirileceksiniz.

Gmail mail okuma Gmail

9. İndirme işlemi otomatik olarak başlamaz ise gelen listeden son oluşturduğunuz drive işleminin yanında bulunan indir butonu ile indirme işlemini başlatabilirsiniz.

Google dışa aktarma yönetme Google

Artık drive dosyalarınızı ve verilerinizi bilgisayarınıza yedeklemiş oldunuz. Belirli aralıklarla bu işlemleri yaparak dosyalarınızı yedekleyip her türlü ihtimale karşı hazırlıklı olmanız sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca google takeout servisi ile diğer google verilerinizide aynı işlemlerle yedekleyebilirsiniz.

Yorum Yapın
DAHA FAZLA İNTERNET İNCELEMELERİ
0 yorum görüntüleniyor 0 yorum içerisinden
Yorum Yapın
Teşekkürler!
Yukarı git