Giyilebilir teknoloji ve tasarımcılığı nedir?

Günümüz teknolojisi gelişiyor ve artık giyibilir teknoloji ürünleri tasarlanıp kullanıcılara sunulmaya başlandı.
Giyilebilir teknoloji ve tasarımcılığı nedir? resmi
Mehmet Ali Önal
25 Mart 2021 tarihinde güncellendi
Yorum Yapın

Eskiden teknolojik aletler taşınamayacak seviyedeydi günümüz teknolojisi cep telefonlarındanda küçük hale gelip giyilebilir hale gelmeye başladı. Bu yazımızda giyilebilir teknoloji ve tasarımcılığı hakkında bilgiler verdik.

1. Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Akıllı kol saati, gözlük, vücut sensörleri, elektronik giyim eşyaları, mücevherler ve video kayıt cihazları artık teknolojik hale geldi bu cihazlar sayesinde spor aktivitelerinin takibi, beslenme, sağlık hizmeti, konum ve iletişim gibi özelliklerde insan hayatına büyük katkı sağlayarak insanların günlük yaşamlarının içerisinde yer edinmeye başladı. Bu teknolojilere giyilebilir teknoloji denmektedir. Bu giyilebilir olarak tasarlanan teknolojik ürünler sayesinde kan şekeri, vücut oksijen miktarı, kalp atış hızı, tansiyon, alınan besinlerden elde edilen minarel ve vitaminleri takip edip sağlık durumumuz hakkında detaylı bir bilgiye sahip olabiliyoruz.

Önümüzdeki yıllarda bu veriler sayesinde doktorlar hastalarının verilerini anlık olarak takip edebilir ve olası kötü durumlarda en hızlı şekilde müdahale edebilir konuma gelecekler. Sadece sağlık alanında değil aynı zamanda iş dünyasında’da kullanılmaya başlanan bu teknoloji ürünleri çalışanların GPS verilerinden konum ve verilerini anlık olarak izleyip performanslarını takip edebilir yada çalışıp çalışmadığını gözlemleyebilir seviyeye gelecektir.

Aşağıda giyilebilir teknoloji ürünleri hakkında bazı örneklere yer verdik;

  • Akıllı saatler, Fotoğraf çekme, mesaj gönderme, GPS ile konum takibi ve arama yapma gibi özelliklere sahip kol saatlerinin teknolojik halidir.
  • Konum izleme cihazları, Bu cihazlar herhangi bir canlı üzerine veya cansız bir eşya üzerine yerleştirilerek konumlarını takip etmeleri için tasarlanan cihazlardır.
  • Sağlık ve fitness takip cihazları, Vücüttaki oksijen miktarı, kalp atış hızı, vücuda alınan besinlerin değerleri, uyku zamanları gibi sağlık konusundaki birçok özelliği ile kişilerin kendi hakkında daha detaylı bir bilgiye sahip olmaları için tasarlanmış cihazlardır. Bu cihazlara örnek akıllı kemer, bilekliklerdir.
  • Akıllı tekstil ürünleri, Ortam sıcaklığına göre kendi ısısını ayarlayabilen, daha çok dayanıklı nano teknolojiye sahip kumaşlardır. İleriki zamanlarda tekstil alanına daha farklı amaçlar ve ürünler olarak görülecek gibi.
  • Akıllı gözlükler, Bilgisayar ve telefonların yaptığı birçok işlevi yerine getirmek için tasarlanan cihazlardır. Bu cihazlar bilgileri gözlük camı aracılığı ile kullanıcılara göstererek ve hareket algılama özelliği ile işlevler arasında geçiş yapmak ve kullanmak için el hareketleri, göz hareketlerini takip edebilmektedir. Sanal gerçeklik(VR) için tasarlanan gözlüklerde bulunmaktadır bu cihazlar ile tıpkı oyunun içerisinde gibi veya film izlerken tıpkı filmin içerisinde gibi hissetmenizi sağlamaktadır.

2. Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı Nedir?

Giyilebilir teknoloji tasarımcılığının ileride karşılaşacağımız yeni ve popüler bir meslek haline geleceği düşünülüyor. Giyilebilir teknoloji tasarımcılığı için henüz eğitim alanında okutulan bir bölümü bulunmuyor ama önümüzdeki yıllarda bu bölümünde üniversitelere geleceği düşünülmekte.

Yorum Yapın
DAHA FAZLA DONANIM İNCELEMELERİ
0 yorum görüntüleniyor 0 yorum içerisinden
Yorum Yapın
Teşekkürler!
Yukarı git