DDR3, DDR4 ve DDR5 RAM arasındaki farklar nedir?

Çoğu kullanıcı RAM türleri hakkında pek fazla bilgiye sahip değil bu yüzden DDR3, DDR4 ve DDR5 RAM'ler hakkında bilgiler ve arasındaki farkları anlattık.
DDR3, DDR4 ve DDR5 RAM arasındaki farklar nedir? resmi
Mehmet Ali Önal
7 Haziran 2021 tarihinde güncellendi
Yorum Yapın

Bir Bilgisayar veya Mobil cihaz alırken kullanıcılar RAM özellikleri hakkında çok fazla düşünmüyor. Kullanıcılar İşlemci(CPU) veya Ekran Kartı(GPU) özelliklerine dikkat ediyorlar ancak gerçek şu ki kullanılan RAM'in özellikleri bir bilgisayarın veya mobil cihazın performansını çok fazla etkilemektedir.

Bellek teknolojisindeki gelişmeler sonucu olarak bilgisayar ve mobil cihaz performansı üst düzey seviyelere çıktı. Dünyanın en hızlı işlemci(CPU)'sini kullasanızda eski tip bir RAM kullanıyorsanız işlemciniz çok düşük bir hızda çalışır. Bilgisayar veya mobil bir cihaz alırken dikkat etmeniz gereken günümüzde kullanılmaya devam eden 3 farklı türde RAM vardır. 10 Yıldan fazla süredir kullanılmaya devam eden DDR3 RAM, yeni bilgisayar ve mobil cihazlarda standart olarak gelen DDR4 RAM vardır. Birde henüz piyasaya sürülen bir cihaz üzerinde gelmeyen DDR5 RAM bulunmaktadır.

DDR3, DDR4 ve DDR5 RAM Arasındaki Farklar

1. DDR ne anlama gelmektedir?

Double Data Rate'in kısaltılmış halidir ve bu bellek teknolojisinin, saat döngüsünün hem tepe hemde dip noktada bir işlemi gerçekleştirmek için kullanılmakta olan yöntemi ifade etmektedir. Başka bir şekilde açıklayacak olursak 100Mhz'de çalışan bir DDR RAM ile 200Mhz'de çalışan bir SDR(Tek veri hızı) RAM aynı sayıda işlem yapmaktadır çünkü işlem gerçekleştirmek için kullanılan yöntem farklıdır. Yazılan DDR bellek hızları aslında gerçek hızlarının iki katıdır örnek verecek olursak DDR3 1800 RAM aslında 900Mhz'de çalışmaktadır.

2. Bant genişliği farkları nedir?

DDR belleklerin arasındaki önemli bir fark olan bant genişliği miktarı, veri aktarım hızlarını belirtmektedir. Ancak birçok durumda daha az veri depolama miktarı ve daha çok bant genişliği olan RAM bellek yerine daha fazla veri depolama miktarı ve daha az bant genişliği olan RAM belleği tercih etmek gerekir.

3. Güç tüketimi farkları

RAM belleklerin her yeni nesliyle birlikte performans artışı olmaktadır ve beraberinde güç tüketimindede azalma olur. Güç tüketimi özelliği mobil cihazlar için çok önemlidir çünkü taşınabilir oldukları için bataryaya ihtiyaç duymaktadırlar güç tüketimide batarya süresini doğrudan etkiler.

4. Arabelleğe veri alma durumları

Arabelleğe(Önbellek olarakta kullanılmakta) alma işlemi verilerin işlemci'ye gönderilmesinden önce RAM belleğe alındığı sürece denmektedir. SDR bellekler bir defada 1 birim veri alırlar, DDR bellekler 2 kat daha fazla veri alırlar, DDR3 ve DDR4 bellekler bazı modellerinde farklılık olsada aynı anda 8 birim veri alırlar son olarak DDR5 bellekler ise 16 birime kadar veri almaktadır bu durumda teknoloji meraklısı kullanıcıları heyecanladırmaktadır. Önbellek tamponu ne kadar büyük olursa RAM bellek o kadar performanslı çalışır. Bunun sebebi önbellek ne kadar büyük olursa işlemci(CPU)'nin ihtiyaç duyduğu verileri içerisinde tutma ihtimalinin daha fazla olmasıdır.

5. Hangi DDR RAM bellek türü daha iyidir?

Bu sorunun cevabı bulunduğunuz zamana göre değişiklik göstermektedir. Yazımızın yayınlanma zamanında bulunan şuanki en iyi RAM bellek türü DDR4'tür. Eğer ileri bir tarihte yazımızı okuyor iseniz o zaman DDR5 RAM belleklerin piyasaya sürüldüğünü varsayarsak DDR5 en iyisidir. Yada çok daha ileri bir tarih olursa eğer büyük ihtimalle yeni nesil RAM bellek türleri arasından enson çıkan en iyisidir diyebiliriz. :)

Sonuç olarak DDR3, DDR4 ve DDR5 RAM belleklerin farklılıklarını anlattık. Öneri olarak RAM belleğin depolama miktarını seçerken kullanım amacınıza göre seçim yapınız örneğin sizin oynayacağınız oyunlar 16GB RAM ile çalışıyorsa bunun yerine 32GB RAM alırsanız paranızı boşuna harcamış olursunuz.

Yorum Yapın
DAHA FAZLA DONANIM İNCELEMELERİ
0 yorum görüntüleniyor 0 yorum içerisinden
Yorum Yapın
Teşekkürler!
Yukarı git