Android'de önbellek nasıl temizlenir?

Android telefonunuzun veya tabletinizin içerisinde yer alan uygulamaların önbelleklerini temizleme işleminin nasıl yapılacağını anlattık.
Android'de önbellek nasıl temizlenir? resmi
Mehmet Ali Önal
19 Nisan 2021 tarihinde güncellendi
Yorum Yapın

Android işletim sistemli telefonunuzun bazen hafızasının kendiliğinden dolduğunu göreceksiniz bunun nedeni uygulamaların önbellekte kapladığı verilerin alanının artmasıdır. Bu verilerin temizlenerek depolama alanında daha fazla yer açılabilir.

1. Android uygulamaların önbelleklerini temizleme adımları

Android ayarlar ekranı Ayarlar

1.1. Telefonunuzdan veya tabletinizden ayarlar bölümüne giriş yapıyoruz. Gelen ayarların içerisinden uygulamalar kısmına giriş yapıyoruz.

Android uygulamalar ekranı Uygulamalar

1.2. Karşınızda cihazınızda bulunan uygulamaların bir listesi gelecek. Bu liste içerisinden önbelleğini temizlemek istediğiniz bir uygulamaya tıklayın.

Android uygulama bilgileri ekranı Uygulama Bilgileri

1.3. Gelen ekranda seçtiğiniz uygulama ile ilgili bilgileri göreceksiniz. Cihaza göre değişen bir yapısı olan bu ekranda genel olarak kullanılan verileri temizle seçeneği yada sadece önbelleği temizle şeçeneği gelecek bu seçeneğe tıklayın.

Önbellek temizleme işlemi gerçekleşen uygulamanın depolama alanında daha az yer kapladığını farkedeceksiniz. Böylelikle cihazınızdaki hafızada kullanabileceğiniz alan artmış oldu. Daha çok alan kazanmak için sırasıyla diğer uygulamalarında önbelleklerini temizleyebilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak tüm verileri temizleme seçeneğini seçerseniz uygulamanın ilk kurulduğu zamanki gibi tüm oturum verilerinizi ve ayarlarınızı silmiş olursunuz.

Yorum Yapın
DAHA FAZLA MOBIL İNCELEMELERİ
0 yorum görüntüleniyor 0 yorum içerisinden
Yorum Yapın
Teşekkürler!
Yukarı git