Intel tüm dünyada dikkat çeken ve işlemci üreticilerini yakından ilgilendiren bir değişikliğe hazırlanıyor

Dünyanın en prestijli yonga üreticisi olan Intel, beklenmedik bir karara imza atarak talep eden şirketler için yonga setleri üretmeye hazırlanıyor.
Intel tüm dünyada dikkat çeken ve işlemci üreticilerini yakından ilgilendiren bir değişikliğe hazırlanıyor resmi
Mehmet Ali Önal
tarihinde güncellendi
Yorum Yapın
resim

Intel, yonga üreticileri ve işlemci mimarilerini yakından takip edenler için dikkat çeken bir karara imza attı. İşlemci teknolojilerinin korunması ve gizliliği ile ilgili son derece tutucu olan Intel, detayları henüz belirlenmemiş olsada X86 serisi yonga setlerinin diğer üreticiler tarafından kendi lisansları altında üretmeleri için mimari tasarımının paylaşılmasına karar verdi.

Daha öncede görev aldığı Intel'in CEO koltuğuna Şubat ayında tekrar dönüş yapan Pat Gelsinger, dönüşüyle birlikte Intel'in bir dönüşüm ve gelişim süreci içerisine gireceğini aktarmıştı. Bu dönüşüm ve gelişim sürecinin dikkat çekici başlıklarının arasında radikal bir dip not yer alıyordu. Buna göre; Intel, yaratıcısı olduğu X86 serisi işlemcilerin diğer yonga üreticileri tarafından lisanslanarak üretilmesine olanak tanımak üzere tasarımları paylaşmaya hazırlanıyor.

Intel için Core teknolojisine sahip X86 yonga setlerinin tasarımını fikri mülkiyet hakları ile beraber erişime açması yeni bir vizyonun başlangıcı olmakla beraber diğer yonga üreticilerini ve yonga üretiminde tedarik zincirinde yer alan diğer üreticilerini doğrudan etkileyecek ve bir değişim süreci içerisine sokacak gibi görünüyor.

Ayrıca göreve gelişinin ardından hızlı bir başlangıç yapan İcra Kurulu başkanı Pat Gelsinger, dünyada genelinde yaşanan yarı iletken yonga seti tedariğindeki endişelerin giderilmesi amaçladığını ve buna yönelik adımlar atacaklarını açıklamıştı. Bu adımlar çeşitli bölgelerde üretim fabrikaları kurularak çip döküm tesislerinin arttırılmasını ve buralardan tedarik zincirinde yer alan bir sonraki noktaya satışları gerçekleştirmeyi içeriyor.

Şuan için Intel'in Core teknolojisine sahip X86 yonga setleri için diğer üreticilere kendi lisanslarıyla üretim yapabilecekleri doğrulansada üretim ve dağıtım aşamalarının nasıl olacağına dair detaylar henüz bilinmiyor. Intel ise bu konuda müşteriler ile detaylı görüşmeler yaptıktan sonra izlenecek yol hakkında bilgi verileceğini açıklamakla yetindi.

Yorum Yapın
DAHA FAZLA DONANIM HABERLERİ
0 yorum görüntüleniyor 0 yorum içerisinden
Yorum Yapın
Teşekkürler!
Yukarı git