Google, Chrome tarayıcısı için etkileyici bir erişilebilirlik özelliği ekledi

Artık Chrome tarayıcısı ile çevrim içi veya çevrim dışı ses ve video içeriklerindeki konuşmalar otomatik algılanacak ve alt yazı olarak görüntülenecek.
Google, Chrome tarayıcısı için etkileyici bir erişilebilirlik özelliği ekledi resmi
Mehmet Kaplan
tarihinde güncellendi
Yorum Yapın
resim

Google, popüler Chrome tarayıcısı için duyurduğu güncellemede ses ve görüntü içeren medya dosyalarına alt yazı ekleyebilen gelişmiş bir erişebilirlik özelliği getirdi.

Bu özellikle beraber internette görüntülenen veya otomatik olarak oynatılan sese sahip herhangi bir medya içeriği otomatik olarak algılanarak alt yazı oluşturulacak ve ekranınızda konumlanarak ses akışına senkronize bir şekilde oluşturulacak. 

100 milyonun üzerinde işitme engeli bulunan veya yüksek sesle medya içerikleri izleyemeyecek durumda olan insanlar için trend olmuş bir video veya keyif duyulan yayın akışını anlık olarak metine dönüştürerek içeriğe erişimi alternatif seçeneklerle gelişmiş bir erişilebilirlik deneyimi sunar.

Canlı Altyazı özelliği şuan için sadece İngilizce diline duyarlı bir şekilde metinler oluşturabiliyor. Elbette tüm medya içerikleri için anlık alt yazılar oluşturmasına rağmen başarı oranı şuan için düşük. Desteklenen dil seçenekleri ve oluşturulan canlı alt yazı bilgisinin başarı oranında yapılacak iyileştirmeler ise şimdiden merak konusu.

En etkileyici tarafı ise Canlı Altyazı özelliğini kullanabilmeniz için internet erişimine ihtiyaç duymuyor olmanız. Canlı altyazı özelliği cihazınıza yüklenecek alt yazı dosyaları ve konuşma tanıma dosyaları sayesinde çevrim dışı olduğunuz zamanlarda dahi yerel cihazınızda bulunan medya içeriklerine canlı altyazı özelliği ile beraber erişebiliyorsuz.

Chrome tarayıcısının tüm mobil sürümlerinde Canlı Altyazı özelliği dahil durumda ancak masaüstü sürümleri için Google Chrome tarayıcısının son sürümünü edinmeniz gerekiyor. Chrome tarayıcınızı en son sürüme güncellemenizin ardından Ayarlar > Gelişmiş > Erişilebilirlik penceresinde yer alan Altyazılar sayfasında Canlı Altyazı özelliğini aktif/pasif hale getirebilirsiniz.

Yorum Yapın
DAHA FAZLA İNTERNET HABERLERİ
0 yorum görüntüleniyor 0 yorum içerisinden
Yorum Yapın
Teşekkürler!
Yukarı git